Stomatologia

Czy warto korzystać z implantów?

Implant, czyli w dosłownym znaczeniu inaczej mówiąc wszczep jest  to ciało obce wszczepiane do naszego organizmu w celu odtworzenia, przywrócenia, naturalnej funkcji lub estetyki i wyglądu uszkodzonego organu w naszym ciele. Najczęściej, najchętniej przez implantologów powszechnie stosowane, są implanty zastępujące, brakujące w naszym organizmie tak zwane tkanki twarde. Bardzo szeroko stosowane są również implanty, które swoimi właściwościami idealnie zastępują kość lub stawy uszkodzone w naszym ciele. W dzisiejszej ortopedii dość częste są także operacje wszczepienia tak zwanych endoprotezy stawu biodrowego.

dentysta
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Nieco rzadziej lecz również używane są, tak zwane endoprotezy dla innych stawów, na przykład dla endoproteza naszego stawu, kolanowego. Jednymi z najbardziej popularnych na świecie są implanty stomatologiczne, zastępujące utracone wcześniej zęby. Implanty te są  również używane do skutecznego i stałego osadzania egzoprotez. Dzisiejsza implantologia ortopedyczna i stomatologiczna bazuje przede wszystkim na zjawisku tak zwanej  osseointegracji (osteointegracji) ujawnionym przez pana  Brånnemarka. Techniki o nazwie  implantologiczne obejmują w stomatologii również zastosowania rekonstrukcji kości między innymi podniesienie  w górę zatoki szczękowej. (więcej…)

Stomatologia

Nowe techniki stomatologiczne

Implant jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych form odbudowy braków zębowych, jak i chorobie zębowej, która pozwala na zdobycie estetyki i komfortu, jaki zapewnia wchodzenie w stan posiadania własnych zębów. Istotą dzisiejszej implantologia używanej najczęściej są unikalne właściwości  twardego tytanu – czyli metalu, który wprowadzony do organizmu człowieka oraz kontaktujący bezpośrednio z jego tkankami, nie jest on traktowany tak jak ciało obce przez co nie jest również w wielu przypadkach odrzucany, lecz połączony zostaje się z tkankami w przebiegu, który nazywany jest osteointegracją.

dentysta
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Ujawnienie tej techniki było przełomem w nowoczesnej medycynie jak i stomatologii XX wieku i zostało ono wyróżnione nagrodą Nobla. Z pozytywnych stron tego wynalazku korzystają już miliony ludzi na  świecie. Implant to wykonana z twardego tytanu śruba o stale określonym kształcie jak i specjalnie przystosowanej powierzchni, którą lekarz czyli implantolog wprowadza do naszej kości szczęki bądź do  żuchwy w miejscu w którym zostało utracone korzenia zęba. Na tej śrubce opiera się wtedy porcelanowaą koronę protetyczną u nas. Chociaż nie jest to zgodne wbrew naszej naturze, implant potocznie nazywa się nasz cały ząb zrekonstruowany w ten sposób, czyli wszczep śródkostny i koronę protetyczną. Leczenie implantologiczne rozdzielamy się na dwa etapy: etam pierwszy jest część chirurgiczną i etap drugi to część protetyczną. (więcej…)

Stomatologia

Zwalczanie bólu zęba

Jeden z najsilniejszych bólów, jakie mogą nas dotknąć to oczywiście ból zęba, z którym to niezwłocznie należy udać się do dentysty. Oczywiście największe obawy zawsze mają dzieci, które to panicznie boją się dentysty i wykonywanych zabiegów. Już od najmłodszych lat powinniśmy zabierać swoje pociechy na wizyty tak by lekarz stomatolog miał kontrolę nad ząbkami naszego dziecka. Wiadome jest, że im wcześniej zaczniemy leczyć ząbki, w których doszukamy się ubytków tym mniejszy będzie ból. Obecnie bardzo często decydujemy się na znieczulenie, dzięki czemu leczenie zębów jest bezbolesne.

dentysta
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Wszyscy Ci, którzy odczuwają strach przed zastrzykiem muszą jednak wytrzymać zabieg bez jakiegokolwiek znieczulenia.  Choroby zębów i dziąseł są przeróżne, niektórzy z nas ubolewają nad tym, iż w wiadomych sobie sytuacjach stracili uzębienie. Nie jest to jednak koniec świata, bowiem dzisiejsza implantologia pomoże nam odzyskać wspaniały i zdrowy uśmiech poprzez wszczepione implanty, które niczym nie będą różniły się od naszych prawdziwych zębów. Zabieg taki wykonywany jest w wielu gabinetach dentystycznych jednak jest dość kosztowny. Wielu ludzi, którzy odczuwają dyskomfort przed uśmiechem właśnie ze względu na brak jednego lub więcej zębów nie liczą kosztów z tym związanych i bez zastanowienia decydują się na implanty. (więcej…)

Stomatologia

Wizyta u dentysty

Większość uczniów po skończonej szkole średniej decyduje się na kontynuowanie nauki, dzięki której możliwe będzie zdobycie wykształcenia wyższego, które to jest przepustką do zdobycia dobrze płatnej pracy. Bardzo wiele osób wybiera kierunek studiów, który pokrywa się z ich zainteresowaniami niektórzy z kolei wybierają takie, które okażą się w przyszłości bardzo opłacalne. Na pewno do takich kierunków zaliczymy te medyczne, na których jak wiadomo trzeba się duże uczyć, jeśli jednak je ukończymy praktycznie wszędzie znajdziemy pracę. Jednym z kierunków medycznych, jakie są najbardziej popularne jest stomatologia, której nauka trwa przez około pięć lat a następnie trzeba jeszcze odbyć potrzebny stać.

dentysta
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Specjalności w stomatologii jest bardzo wiele, dlatego też studenci mogą wybrać tę, która najbardziej pokrywa się z ich zainteresowaniami. Wśród specjalności wyróżnić możemy na przykład ortodoncję, endodoncję czy też chirurgię szczękowo- twarzową. Przyszły stomatolog musi wykazać się olbrzymią wiedzą nie tylko, jeśli chodzi o wszystkie zagadnienia teoretyczne, ale i praktyczne. Powinien posiadać on zdolności manualne, dzięki którym praca na pewno będzie o wiele łatwiejsza. Poza tym wiadome jest, że musi być osoba cierpliwą i opanowaną. Powinien mieć także dobre podejście do dzieci, bowiem i one są często jego pacjentami, którzy to zazwyczaj mają najwięcej obaw przed wizytą. (więcej…)